Magyarországon is tisztogathat Erdogan
Egy török ellenzéki vezetőhöz köthető iskolahálózat bezárását követeli Magyarországon a török kormány egyes források szerint. Ebből még nemzetközi bonyodalmak lehetnek.
Egy török ellenzéki vezetőhöz köthető iskolahálózat bezárását követeli Magyarországon a török kormány egyes források szerint. Ebből még nemzetközi bonyodalmak lehetnek.
A török külügyminisztérium hétfő délelőtt közölte, hogy bekérette Németország ankarai nagykövetségének vezetőjét az előző nap Kölnben tartott Erdogan-párti tüntetéssel kapcsolatban kialakult vita miatt – értesült a dpa megbízható ankarai forrásból. A német hírügynökség jelentését később az ankarai német nagykövetség is megerősítette.
Újabb több mint ezer katonát menesztettek Törökországban, ezzel a puccskísérlet utáni megtorlások már 60 ezer emberre terjednek ki.
A tüntetés délután kezdődött és estig tart, közben ellendemonstrációkat is tartanak.
Csak az ellenzék támogatásával sikerülthet - erre esély is mutatkozik -, hogy A török elnök átszervezze a hírszerzés és a vezérkar ellenőrzését úgy, hogy közvetlenül az államfőnek tartozzanak felelősséggel.
A török államfő Németországban fenntartja a jogi kereseteket
Csaknem 1700 katonát szereltek le a török hadseregtől, a kormány pedig hírügynökségek, újságok, weblapok, tévé- és rádióállomások tucatjait tiltotta be szerdán a július 15-i sikertelen puccskísérletet követő megtorlás keretében.
Korábban 42 újságírót neveztek meg, akiket letartóztannáak a török belügyi szervek, ez a szám most öttel növekedett, és megindultak az első letartóztatások. A bűnük annyi, hogy a nagy Erdogan-mumus Fethullah Gülen köréhez tartozó lapnak dolgoztak.
Az orosz vadászgép novemberi lelövése óta fagyossá vált viszony enyhülni látszik, a török elnök bő két hét múlva Szentpéterváron találkozik orosz kollégájával. Arról már döntés született, hogy fokozatosan feloldják a kereskedelmi és gazdasági viszonyt sújtó korlátozásokat.
A gyanús körülmények közt lezajlott, elvetélt törökországi puccs után brutális tisztogatást folytató elnök azt mondta a német tévének, hogy az emberek halálbüntetést akarnak, és meg kell hallgatni őket.
Az Erdogan elleni puccs elbukása után gyűlöletbeszéddel és terrorista szervezet támogatásával vádoltak meg 42 újságírót.
A hitszónok, USA-ban élő Fethullah Gülen, akit a török elnök a sikertelen puccs hátterében sejt, elveszít majdnem ezer általános iskolát, és 15 magánegyetemet is. Este tüntetés lesz Isztambulban.
Akár egy hónap is lehet az őrizetbe vételek időtartama Törökországban.
A török államfő a Reutersnek Ankarában adott interjúban azt állította, hogy a parlamenti pártok egyetértésével módosítanák korlátozottan az alkotmányt. Arról is beszélt, hogyan akarnak bánni az Egyesült Államokban önkéntes száműzetésben élő török hitszónok, Fethullah Gülen törökországi "hálózatával".
Egy nap, öt hír - amiről ma este beszélnek: Törökország lassan kiírja magát minden vállalható klubból; miközben a Fidesz erősebb lett, a többség inkább kormányváltást akar; az orosz sportolók mind nagyobb bajban vannak alig 15 nappal az olimpia előtt; bemutatunk egy magyar sikertöténetet, Újlipótvárosban szép csöndben 60 fát vágtak ki.
Mi fán terem a gülenizmus, amely ma Erdogan elnök Törökországában betölti a bűnbak szerepét? És mi a török Orbán–Simicska-harc lényege? Erre próbáltak választ adni egy csütörtöki budapesti konferencián.
Ellenforradalmi eseménynek minősíti a puccs utáni hatalmas tisztogatásokat a hvg.hu-nak nyilatkozó török szakértő. Egy biztos, Erdogan elnök új irányba viszi az országot, és ezt nem túlzás világtörténelmi jelentőségűnek nevezni.
A törökországi puccskísérlet miatt letartóztatott bírák között van az alkotmánybíróság két tagja is - jelentette szerdán az NTV magánkézben lévő török tévétársaság.